Acı ve Gurur

img

Erhan Demirdizen

Babamın ardından yaşadığım acı ve gurur...

Türkiye’nin içinden geçtiği zor dönem, içimizi kan ağlatan terör ve şiddet olayları, geçmişten geleceğe doğru dış politikamız, eğitim politikamız, ekonomik durumumuz, siyasi partiler ve daha pekçok konuda fikirlerini dinlemeye devam edecektim. Bazen aynı fikirde olmanın hazzını yaşarken, bazen de uzun tartışmalarla birbirimize enerji verecektik.

Bir insanın babasıyla bu sohbetleri yapabileceği en uygun yaşlardaydık. O, 10 yaşında başladığı uzun ve sert yaşam öyküsünden süzüp biriktirdiklerini 70 yaşında artık demlemişti. Bense, 20’li yaşların keskinliğini atmış, 30’lu yaşların deneyimini biriktirmiş, 40’lı yaşların ortasına özgü bir üsluba artık ulaşmıştım. O nedenle, her zaman aynı fikirde olmasak da keyifli sohbetler yapıyorduk.

15 Aralık 2016 Perşembe akşam üzeri acı haberi aldıktan sonra bu sohbetler artık anılarımda devam edecek. Bunun acısını yaşıyorum.

Fakat hayat bu!...

Kalecik Gazetesi’nin özel sayısında “Babam ve İlk Öğretmenim” diye son yolculuğuna saygıyla uğurladığım sevgili babam hakkında yazılan diğer yazıları okuyunca, çevresindeki insanların hayatına ne kadar çok dokunduğunu, izler bıraktığını, saygıyla anıldığını, kolay kolay unutulmayacağını anladım. Öğrencileri, çalışma arkadaşları, akraba ve dostlarının mesajlarına yayılan bu duygular Kalecik Gazetesi’nin manşetine de “Yurt için Yüreklere Erdem Eken Öğretmen Ali Demirdizen (Ali Hoca)” olarak yansıdı.

Babamın son yolculuğuna uğurlanırken “yurt”, “yürek”, “erdem” ve “öğretmen” kavramlarından söz edilmesiyle birlikte “Ali Hoca” deyişindeki saygı ve samimiyet, beni de yeni bir duyguyla yüz yüze getirdi. Artık sadece 40’lı yaşlarının ortasında babasını kaybetmiş acılı bir adam değilim, bununla birlikte giderek babasıyla daha fazla gururlanan bir adamım. Burnumu sızlatan acıya yoğunluğu artan gurur da eşlik ediyor.

Çünkü sevgili babam bana en değerli mirası bıraktı. İnanın ki bana kalan bu gurur yerine, belki biraz klişe olacak ama yatlar, katlar, hanlar, hamamlar bıraksaydı hayatımın kalanı yavan olurdu.

Şimdi dünyanın en zengin adamıyım.

Kaynak: Kalecik Gazetesi, 6 Ocak 2017, Sayı: 672

06/01/2017